O Raclette i Fondue
Prezentujmy atrakcje kulinarne rodem ze Szwajcarii czyli Raclette i Fondue. Te oryginalne dania serowe znalazły entuzjastów w wielu krajach. Wyborny smak topionego sera oraz sposób jego podania integruje biesiadników łącząc rozkosze podniebienia z przyjemnością kulinarnej zabawy. Goście zebrani przy stole wokół wspólnego „garnka” stają się aktorami kreującymi smaczną i niepowtarzalną atmosferę. Polecamy Raclette i Fondue które zapewniają radość wspólnego gotowania i jedzenia na wszelkie okolicznościowe spotkania.
RACLETTE wywodzi się z Wallis w Szwajcarii i podobno ma już ponad 400 - letnią historię. Legenda głosi, że biedni drwale, przez przypadek, odkryli wyborny smak topionego sera. Nazwa raclette pochodzi od francuskiego słowa „racler” co znaczy zdrapywać. Dosłownie zdrapuje się ser stopiony na powierzchni krążka sera. Potrawa stała się jedną z serowych tradycyjnych dań kuchni szwajcarskiej. Z czasem urozmaicono i wzbogacono sposoby przyrządzania Raclette poprzez zastosowanie nowych, coraz to bardziej pomysłowych urządzeń i specjalnie dobranych gatunków sera. Historia zestawów do Raclette to ewolucja od pieczenia nad otwartym ogniem do dostępnych dzisiaj nowoczesnych urządzeń, które prezentujemy. Pomysłowość urządzeń ułatwia przygotowanie i serwowanie dania nawet dla większej liczby uczestników. Ich estetyka i pomysłowość (np.: „świeczki raclette”) jest też atrakcją do potrawy.
Ser Raclette to pełnotłusty, średnio twardy, delikatny lub ostry ser, wykonany z mleka bez dodatkowych składników. Dojrzewa minimum 3 miesiące, a oryginalny produkowany jest w Szwajcarii ale również bardzo popularny we Francji.
W klasycznym raclette, ser nakładany jest prosto z krążka sera na talerz. Jest to niezapomniane przeżycie i atrakcja kulinarna kreująca wspaniały klimat zabawy i wspólnego jedzenia. Tradycyjnie Raclette podaje się z gotowanymi ziemniakami „w mundurkach” i dodatkami wg fantazji gospodarza. Mogą to być np.: korniszony, piklowane warzywa lub cebulki czy pieczarki w occie. Do tego polecamy wytrawne białe wino lub herbatę a danie zadowoli gusta wszystkich smakoszy.
W Polsce mało znane Raclette i Fondue będzie smaczną niespodzianką i przeżyciem kulinarnym.
Więcej informacji:
Raclette to danie na każdą okazję – na romantyczny wieczór we dwoje, rodzinną biesiadę i na super prywatkę. Przygotowanie raclette jest bardzo proste, a efekt końcowy gwarantowany. Raclette wywodzi się z miejscowości Wallis w Szwajcarii i podobno danie to ma już 400-letnią historię. Pierwsze wzmianki o raclette pojawiły się już w XIX wieku. W roku 1812 dr H. Schiner w swoim opisie dzielnicy Simplon wspomina o pewnej tradycji w Val d’Anniviers zgodnie z którą wystawne uczty rozpoczyna się i kończy pieczonym serem („fromage rôti”). Inni autorzy piszą o wieczorach w Val d’Anniviers, tuż przed sprowadzeniem stad owiec z Alp „pasterze ...przy ognisku pieką ćwiartkę okrągłego sera nad ogniem. Jak tylko ser zaczyna topnieć, nożem zbierają serową masę i smarują nią chleb” (V. Tissot, 1888). Dopiero w XX wieku ‘pieczony ser’ doczekał się szerszego grona smakoszy. Na wystawie w 1909 roku oferowano najlepsze wina regionalne właśnie z ‘pieczonym serem’. Wtedy zrodziła się nazwa „raclette” pochodząca od francuskiego czasownika „racler” oznaczającego „zeskrobywać”, co ilustruje metodę przygotowania sera nadal stosowaną w Wallis i w całej gastronomi.
Ser raclette:
Pełnotłusty, delikatny lub ostry, średnio twardy, wykonany z surowego lub pasteryzowanego mleka. Bez dodatkowych składników. Optymalny czas dojrzewania: minimum 3 miesiące. Mleko przetworzone: Pasteryzowane: mleko podgrzewane jest do temperatury 72 °C – 85 °C na 20 sekund, po czym szybko chłodzone do temperatury 4 °C. Proces termiczny: podgrzewanie do około 65 °C. Mleko surowe: podgrzewane jedynie do 37 °C, przy czym zachowana zostaje naturalna flora. Zawartość tłuszczu: co najmniej 45% tłuszczu w suchej masie. Wartość energetyczna na 100g: 340 kcal / 1424 kJ. Wartość odżywcza w 100g produktu:
25g białko
27g tłuszcz
0.7g wapno
2.0g sól
4.0g substancje mineralne
Historia zestawów do raclette:
Przed 1955 rokiem:
Połówki krążków serowych kładziono na drewnianych lub kamiennych płytach po czym podgrzewano je od strony przekrojonej przy ogniu lub przy piecu węglowym. Technika ta nie wymagała użycia żadnego specjalnego sprzętu.
Lata 1955-1965:
Wymyślono urządzenia elektryczne z piecem kwarcowym (do połówek sera). Źródło ciepła znajdowało się ponad przekrojoną stroną sera („podgrzewanie górne”). Pojawiły się dodatkowe części ułatwiające przygotowanie (stojak do sera, regulacja wysokości).
Od 1965 roku:
Zastosowano urządzenia elektryczne z ciepłem rezystorowym, wykonane ze stali nierdzewnej (dzisiejsze pręty grzewcze) do połówek sera. Podniosło to wygodę użycia (nie trzeba było już bezpośrednio dotykać sera). Zwiększyła się różnorodność urządzeń - począwszy od małego piecyka na ćwiartkę sera do takich, które są w stanie pomieścić wiele połówek sera.
Od 1970 roku:
Oferowane są urządzenia elektryczne wyposażone w małe patelnie do przygotowania indywidualnych porcji sera raclette, które urozmaicono grillami z blachy, żeliwa lub kamienia. Przełomem okazała się masowa produkcja co zapoczątkowało ekspansję międzynarodowej (głównie w krajach Beneluksu, Francji i w Niemczech).
Od 1980 roku:
Wprowadzone zostają urządzenia na gaz (na połówki sera).
Od 1990 roku:
Rozwój i wprowadzenie na rynek urządzeń wyposażonych w palniki alkoholowe lub na specjalny żel (podgrzewanie dolne) służące do przygotowania indywidualnych porcji raclette.
Od 1999 roku:
„Raclette Adventure” – zestaw do raclette przygotowywanego na małej patelni nad ogniskiem.
Od 2004 roku:
„Świeczki raclette” – raclette w wersji romantycznej ze świeczkami do podgrzewaczy.
Przykładowe przepisy na “klasyczne raclette”:
„Przepis podstawowy”
Zakąski: Kiedy zbiera się duża grupa chętnych na raclette, przestoje na początku oraz pomiędzy partiami serwowanego raclette są nieuniknione. Radzimy podać wyroby garmażeryjne, kiełbasy lub szynkę z ciemnym chlebem jako dodatek.
Raclette i dodatki: Należy założyć 200-300g sera raclette na osobę. Raclette podaje się tradycyjnie z gotowanymi ziemniakami, korniszonami i piklowaną cebulką. Dodatki są kwestią fantazji gospodarza, który może podać zarówno grzyby lub warzywa piklowane jak i mieszankę ziół. Sam ser doprawiany jest świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Do raclette polecamy schłodzone, wytrawne białe wino lub herbatę.
„Polenta raclette”
Zamiast ziemniaków, można podać polentę jako dodatek do głównego dania. Pełna łyżka wystarczy na porcję raclette. Polentę można podać schłodzoną lub usmażoną i chrupiącą. Smacznym dodatkiem mogą być grzybki z patelni lub marynowane.
„Raclette dla dzieci”
Dzieciom zazwyczaj brakuje cierpliwości w czekaniu na swoją porcję raclette, szczególnie przy stole pełnym ludzi. Proponujemy dzieciom podać raclette z całego sera bezpośrednio na kromce chleba.
„Raclette z boczkiem”
Sposób na wyjątkowe i pikantne raclette podane z cienkimi plastrami smażonego boczku. Najlepiej użyć boczku suszonego na powietrzu lub wędzonego w plastrach o grubości ok. 1mm i szerokości 2-3cm. Usmaż boczek na ciemny kolor i podaj z raclette.
Sposób przechowywania sera:
Szczelnie zapakowane resztki po raclette można przechowywać w lodówce 2-3 tygodnie. Większe kawałki ważące powyżej kilograma można przechowywać do ośmiu tygodni. Dlatego warto zainwestować w całą połówkę sera, z którego można potem przygotować wiele posiłków. Ser raclette można również zamrozić. Przygotowując posiłek nie trzeba rozmrażać sera tylko od razu użyć do pogrzania. Zewnętrzna warstwa sera topi się tak samo niezależnie od tego, czy ser był uprzednio rozmrożony czy też nie. Mniej doświadczeni użytkownicy raclette preferują mrożony ser, ponieważ zachowuje on wtedy formę przez cały posiłek.
FONDUE to zabawa kulinarna wokół jednego garnka. Dania Fondue mogą być bardzo różnorodne: można roztopić sery, w oleju lub rosole można smażyć kawałki mięs, owoców morza lub warzyw. Na deser polecamy Fondue z owocami i czekoladą. Produkcja naczyń do fondue z różnych materiałów nie pokona tradycyjnych, produkowanych w Szwajcarii naczyń z kamionki które idealnie rozprowadzają ciepło.
Nie zapomnijmy o specjalnym palniku na paliwo żelowe (bywają też gazowe ale nie polecamy), a danie będzie ciepłe (prawie w temperaturze wrzenia) i miało stosowną konsystencję przez cały wieczór. Dla "wygodnych Klientów" dostępne są również zestawy z „podstawką” elektryczną i termostatem.
Aby przygotować fondue serowe należy garnek uprzednio natrzeć od wewnątrz czosnkiem (jesli lubimy czosnek oczywiście). Podgrzewamy w nim białe wino i w odpowiednich proporcjach dodajemy pokrojone sery, tak aby po rozpuszczeniu, dały jednolitą, gęstą masę. Oczywiście danie wymaga dodanie aromatycznych ziół, a ich skład zależy od przepisu lub kantonu (regionu) skąd pochodzi dany przepis. Nie zapomnijmy dodać też kieliszeczka kirszu (wiśniówki), można też dodać trochę mleka aby poprawić konsystencję.
Przykładowy przepis (2-4 osób):
- 350 gr sera Emmentaler
- 150 gr sera Gruyere
- białe wino
- mąka kukurydziana, mleko
- wiśniówka
- pieprz i starta gałka muszkatołowa do smaku
W Polsce mało znane Fondue będzie smaczną niespodzianką i przeżyciem kulinarnym.
Podpowiedź: profesjonalne, kamionkowe garnki do fondue można uprzednio namoczyć od spodu w wodzie tak aby została wchłonięta przez ceramikę co spowoduje powolne i równomierne rozprowadzanie ciepła a ser podczas biesiadowania nie będzie się przypalał. Fondue podawać z pokrojoną bagietką, winogronami, brokułami itp. Do fondue zalecamy białe wytrawne wino.
Zapraszamy na nasze strony gdzie znajdą Państwo duży wybór oryginalnych urządzeń i garnków. Więcej informacji na stronie www.raclette.pl